ODPADY DOSTARCZANE DO PSZOK PRZEZ WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI ZAMIESZKAŁYCH PRZYJMOWANE SĄ NIEODPŁATNIE WYŁĄCZNIE ZA OKAZANIEM PONIŻSZYCH DOKUMENTÓW:
– dowodu osobistego, umowy najmu,
– kopii złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub innego dokumentu potwierdzającego złożenie deklaracji.
PSZOK – PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH
Do tego właśnie miejsca mogą Państwo dostarczyć niżej wymienione odpady;
Podmiot prowadzący PSZOK : Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
34-120 Andrychów ul. Batorego 24, Regon: 120172946
Od dnia 2 stycznia 2020 r Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Biała Droga w Andrychowie czynny jest w dniach:
poniedziałki, środy, piątki od godziny 7.00 do 15.00,
wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 17.00,
w każdą pierwszą sobotę miesiąca od godziny 6.00 do 14.00.
W PSZOK przy ul. Biała Droga w Andrychowie przyjmowane są następujące rodzaje odpadów komunalnych:
– papier i tektura, tworzywa sztuczne, szkło, metal, opakowania wielomateriałowe,
– odpady komunalne ulegające biodegradacji w tym:
– meble, dywany i inne odpady wielkogabarytowe,
– zużyte opony,
– odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne w ilości do: 0,6 Mg na rok – dotyczy nieruchomości w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej; 0,6 Mg na rok z jednego samodzielnego lokalu mieszkalnego oraz 2 Mg na rok z części wspólnej nieruchomości – dotyczy nieruchomości w zabudowie wielomieszkaniowej.
W przypadku dostarczenia odpadów budowlanych i rozbiórkowych w ilości przekraczającej ustalone limity, PSZOK przy ul. Biała Droga przyjmuje ww. odpady w ramach usługi dodatkowej, płatnej odrębnie, po uprzednim złożeniu wniosku o wykonanie usługi dodatkowej w Urzędzie Miejskim w Andrychowie.
– chemikalia, w tym:
– zużyte baterie i akumulatory,
– przeterminowane leki i termometry rtęciowe,
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w tym:
czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.
W PSZOK przy ul. Batorego 24 w Andrychowie przyjmowane są :
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w tym:
– zużyte baterie i akumulatory,
– przeterminowane leki i termometry rtęciowe,
– chemikalia, w tym:
Podmiot prowadzący PSZOK: Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
34-120 Andrychów, Ul.Batorego 24, Regon: 120172946
Baterie możemy również wyrzucić do specjalnych pojemników, które można znaleźć np. w sklepach sprzedających baterie, sieciach handlowych, szkołach oraz w Urzędzie Miejskim.
Duże zagrożenie środowiskowe i zdrowotne powodują metale ciężkie zawarte w ogniwach, dlatego baterie po zużyciu staja się odpadem niebezpiecznym czyli takim, który ze względu na swoje właściwości wymaga specjalnego traktowania.
Niekontrolowane pozbywanie się zużytych ogniw prowadzi do zanieczyszczenia gleb i wód gruntowych metalami ciężkimi. Natomiast obecność baterii w odpadach komunalnych, które są następnie unieszkodliwiane poprzez składowanie, kompostowanie lub spalanie w spalarniach odpadów prowadzi do podwyższenia zawartości metali ciężkich w odciekach składowiskowych, kompostach a także w popiołach, żużlach i wypełnieniach filtrów ze spalarni odpadów.
Pierwiastek ten może dostać się do organizmu człowieka drogą inhalacyjną lub pokarmową. W przypadku gdy stężenie kadmu w organizmie przekroczy dopuszczalne normy, wystąpić może nadciśnienie, zmiany nowotworowe zwłaszcza gruczołu krokowego i nerek. Kadm zmienia także metabolizm pierwiastków niezbędnych dla organizmu takich jak: cynk, miedź, żelazo, mangan, wapń, selen
Zawartość rtęci w bateriach stała się przedmiotem regulacji prawnych ze względu na dużą toksyczność tego pierwiastka. Rtęć w środowisku w wyniku reakcji chemicznych jak i pod wpływem czynników biologicznych zwłaszcza aktywności bakterii, przechodzi w najbardziej toksyczne formy metylortęć i dimetylortęć. Związki rtęci mogą trafić do organizmu człowieka poprzez spożywanie pokarmów zwłaszcza pochodzenia morskiego, w których kumuluje się ten pierwiastek.
Cynk jest stosowany powszechnie w przemyśle galwanicznym do produkcji elektrod. Działanie tego pierwiastka na środowisko i człowieka nie jest tak szerokie jak oddziaływanie opisanych wyżej metali ciężkich.Stosowane w rolnictwie komposty z odpadów komunalnych i przemysłowych oraz osady ściekowe powodują nagromadzenie tego pierwiastka w glebie. Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym w organizmie człowieka, jednak duże dawki powodują uszkodzenie wielu procesów biochemicznych i odkładanie się jego w nerkach, wątrobie i gruczołach płciowych.
Nikiel jest również stosowany jako materiał elektrodowy. Podwyższone zawartości niklu w glebie szkodliwe są dla roślin. Zatrucie niklem wywołuje u ludzi objawy podrażnienia spojówek, błony śluzowej górnych dróg oddechowych, powstają swędzące wypryski głównie na rękach i przedramionach.
Pierwiastkiem stosowanym w galwanizerstwie jest też mangan w postaci dwutlenku. Zatrucia manganem objawiają się zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym, a także bolami głowy, brakiem łaknienia, osłabieniem, zaburzeniami psychomotorycznymi, jak również uszkodzeniami wątroby.
Do budowy ogniw wykorzystywany jest również lit. W tym przypadku objawy toksyczne dotyczą następujących układów: nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego a także skóry. Objawy zatrucia litem to między innymi nudności, biegunka, trądzik, wypadanie włosów.
W bateriach występuje dodatkowo wiele innych pierwiastków mogących mieć negatywny wpływ na organizmy żywe, niebezpieczny jest także elektrolit stosowany w ogniwach.
Jeśli posiadasz zużyte baterie lub akumulatory nie wrzucaj ich wraz z innymi odpadami do kosza na śmieci.
Pojemniki na zużyte baterie można znaleźć w wielu miejscach, np. w supermarketach, sklepach ze sprzętem RTV i AGD, w szkołach i przedszkolach czy urzędzie.
Jednak zawsze możesz je przekazać do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych mieszczącego się przy ul. Batorego 24 w Andrychowie – teren siedziby ZGK Sp. z o.o.
Przekażemy je jako operator do recyklingu. Odbiór jest bezpłatny !
Miejsca zagospodarowania przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.
Podmiot prowadzący PSZOK: Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
34-120 Andrychów, Ul.Batorego 24, Regon: 120172946
Stary lub zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny (telewizory, komputery, gry elektroniczne, telefony, żelazka itp.) możemy również oddać w sklepie, w którym kupujemy nowy, w ilości równej zakupionemu sprzętowi.
Segregując odpady, wyrabiasz w sobie nawyki porządku, oszczędności i gospodarności; ograniczasz zagrożenia dla środowiska i zdrowia Twojego i Twoich dzieci.
Punkty odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Andrychowie
1. Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Andrychowie, ul. Batorego 24
2. Awans Multimedia RTV-AGD w Andrychowie, ul. Włókniarzy 16
3. TV – Sat Market w Andrychowie, ul. Włókniarzy 1
4. PARTNER AGD-RTV w Andrychowie, ul. Włókniarzy 1 a
5. Edison w Andrychowie, ul. Krakowska 82
6. Salon Partner Orange Ramsat S.A. w Andrychowie, ul. Krakowska 83 e
7. ALSEN Sil Comp – sklep komputerowy w Andrychowie, ul. Krakowska 83 e
8. Mix Electronics S.A., Sprzęt RTV AGD w Andrychowie, ul. Krakowska 83 a
9. PPHU SzymCzak, Maciej Szymczyk w Andrychowie, ul. Krakowska 83 i
10. Sklep NEONET w Andrychowie, ul. Krakowska 83 e
11. Media Expert Salon firmowy w Andrychowie, ul. Krakowska 83 e
12. Elektro i Led w Andrychowie, ul. Krakowska 83 e
13. Elpir S.C. Ludwina, Izabella, Piotr Pietraszek w Andrychowie, ul. Brzegi 5c
14. Neotalar.pl (sklep Solo) w Andrychowie, ul. Garncarska 2
15. „RTV-SAT” Serwis Krzysztof Płonka w Andrychowie, Pl. Mickiewicza 1
16. Almar Sklep komputerowy w Andrychowie, ul. Lenartowicza 28 a
Info: www.bip.andrychow.eu
Podmiot prowadzący PSZOK: Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
34-120 Andrychów, Ul.Batorego 24, Regon: 120172946
Przeterminowane lub niewykorzystane lekarstwa są odpadami, które wyrzucone do śmieci, a nie odpowiednio utylizowane wywierają szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i na środowisko.
Zbudowane z szeregu związków chemicznych, po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi. Związki zawarte w lekach są bardzo trwałe, przedostając się do wód lub gleb potrafią je skazić na dziesięciolecia.
Oczyszczalnie nie radzą sobie dobrze z takimi substancjami, a ich obecność w wodzie sprawia, ze bakterie i wirusy uodparniają się na nie. Przeterminowane leki zbierane w specjalnych pojemnikach w aptekach, są następnie poddawane termicznej utylizacji.
Segregując odpady, wyrabiasz w sobie nawyki porządku, oszczędności i gospodarności; ograniczasz zagrożenia dla środowiska i zdrowia Twojego i Twoich dzieci.
Miejsca zagospodarowania przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.
Regulamin znajduje się w poniższym pliku w formacie .pdf. Wystarczy kliknąć na link i pobrać lub odczytać plik pdf za pomocą przeglądarki w komputerze.
Poniżej – prezentacja dotycząca zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przygotowana przez młodzież Zespołu Szkół Nr 2 im. Królowej Jadwigi:
Prezentacja jest częścią projektu Ekozespołu realizowanego w szkole przez uczniów: Marię Fiedor, Mariolę Lenart, Aleksandrę Kudłę, Janusza Królickiego i Tomasza Stuglika
Dane kontaktowe ZGK Sp. z o.o. w sprawie reklamacji i realizacji gospodarowania odpadami:
Centrala: 33 875-36-61
Fax: 33 875-31-09
© 2023 Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie
Jesteśmy głęboko przekonani, że Internet powinien być dostępny dla każdego i zobowiązujemy się do zapewnienia strony internetowej, która jest dostępna dla jak najszerszego grona odbiorców, niezależnie od okoliczności i możliwości.
Aby to osiągnąć, staramy się jak najściślej przestrzegać wytycznych World Wide Web Consortium (W3C) dotyczących dostępności treści internetowych 2.1 (WCAG 2.1) na poziomie AA. Wytyczne te wyjaśniają, w jaki sposób udostępniać treści internetowe osobom z szerokim zakresem niepełnosprawności. Przestrzeganie tych wytycznych pomaga nam zapewnić, że strona internetowa jest dostępna dla wszystkich osób: osób niewidomych, osób z upośledzeniem ruchowym, upośledzeniem wzroku, upośledzeniem funkcji poznawczych i innych.
Ta strona internetowa wykorzystuje różne technologie, które mają na celu zapewnienie jak największej dostępności przez cały czas. Korzystamy z interfejsu dostępności, który umożliwia osobom z określonymi niepełnosprawnościami dostosowanie interfejsu użytkownika witryny i zaprojektowanie go do ich osobistych potrzeb.
Dodatkowo strona wykorzystuje aplikację opartą na sztucznej inteligencji, która działa w tle i stale optymalizuje poziom dostępności. Aplikacja ta koryguje HTML witryny, dostosowuje jej funkcjonalność i zachowanie do czytników ekranu używanych przez niewidomych użytkowników oraz do funkcji klawiatury używanych przez osoby z upośledzeniem ruchowym.
Jeśli znalazłeś usterkę lub masz pomysły na ulepszenie, chętnie się z Tobą skontaktujemy. Możesz skontaktować się z operatorami witryny, korzystając z następującego adresu e-mail
Nasza witryna internetowa implementuje atrybuty ARIA (Accessible Rich Internet Applications), wraz z różnymi zmianami behawioralnymi, aby zapewnić niewidomym użytkownikom odwiedzającym witrynę za pomocą czytników ekranu możliwość czytania, rozumienia i korzystania z funkcji witryny. Gdy tylko użytkownik z czytnikiem ekranu wejdzie na twoją stronę, natychmiast otrzyma monit o wprowadzenie profilu czytnika ekranu, aby mógł efektywnie przeglądać i obsługiwać twoją witrynę. Oto, w jaki sposób nasza strona internetowa spełnia niektóre z najważniejszych wymagań dotyczących czytników ekranu, wraz ze zrzutami ekranu konsoli z przykładami kodu:
Optymalizacja dla czytników ekranu: uruchamiamy proces w tle, który uczy się komponentów witryny od góry do dołu, aby zapewnić stałą zgodność nawet podczas aktualizacji witryny. W tym procesie zapewniamy czytnikom ekranu znaczące dane przy użyciu zestawu atrybutów ARIA. Na przykład zapewniamy dokładne etykiety formularzy; opisy ikon akcji (ikony mediów społecznościowych, ikony wyszukiwania, ikony koszyka itp.); wskazówki dotyczące walidacji danych wejściowych formularzy; role elementów, takie jak przyciski, menu, modalne okna dialogowe (wyskakujące okienka) i inne. Ponadto proces w tle skanuje wszystkie obrazy witryny i zapewnia dokładny i znaczący opis oparty na rozpoznawaniu obiektów graficznych jako znacznik ALT (tekst alternatywny) dla obrazów, które nie są opisane. Wyodrębnia również teksty osadzone w obrazie, wykorzystując technologię OCR (optyczne rozpoznawanie znaków). Aby włączyć dostosowanie do czytnika ekranu w dowolnym momencie, wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Alt+1. Użytkownicy czytników ekranu otrzymują również automatyczne powiadomienia o włączeniu trybu czytnika ekranu, gdy tylko wejdą na stronę internetową.Dostosowania te są kompatybilne ze wszystkimi popularnymi czytnikami ekranu, w tym JAWS i NVDA.
Optymalizacja nawigacji za pomocą klawiatury: Proces w tle dostosowuje również HTML strony internetowej i dodaje różne zachowania za pomocą kodu JavaScript, aby strona mogła być obsługiwana za pomocą klawiatury. Obejmuje to możliwość poruszania się po witrynie za pomocą klawiszy Tab i Shift + Tab, obsługi rozwijanych list za pomocą klawiszy strzałek, zamykania ich za pomocą Esc, uruchamiania przycisków i linków za pomocą klawisza Enter, nawigowania między elementami radiowymi i polami wyboru za pomocą klawiszy strzałek oraz wypełniania ich za pomocą klawisza spacji lub klawisza Enter. Dodatkowo użytkownicy klawiatury znajdą menu szybkiej nawigacji i pomijania treści, dostępne w dowolnym momencie po kliknięciu Alt + 1 lub jako pierwsze elementy witryny podczas nawigacji za pomocą klawiatury. Proces w tle obsługuje również wyzwalane wyskakujące okienka, przenosząc fokus klawiatury w ich kierunku, gdy tylko się pojawią, i nie pozwalając, aby fokus dryfował poza nim.
Użytkownicy mogą również używać skrótów klawiszowych, takich jak "M" (menu), "H" (nagłówki), "F" (formularze), "B" (przyciski) i "G" (grafika), aby przejść do określonych elementów